Difficulty: Beginner
Estimated Time: 2 minutes

Helm Paket Yöneticisi

Enterprisecoding Helm paket yöneticisi kurulum senaryosuna hoş geldiniz.

Senaryo

Bu senaryoda 1 master 1 worker olmak üzere 2 node'lu bir Kubernetes Cluster'ı üzerinde Helm paket yöneticisini nasıl kurabileceğinizi deneyimleyebilirsiniz.

Yardım

Helm paket yöneticinin ne olduğu, nasıl bir mimariye sahip olduğu, ne amaçla kullanıldığına dair detayları öğrenmek için Helm paket yöneticisi makalemi ziyaret edebilirsiniz. Burada deneyimleyeceğiniz kurulum adımları hakkında daha detaylı bilgiyi Helm paket yöneticisi kurulumu makalemde bulabilirsiniz.

Senaryoya başlamak için lütfen aşağıda yer alan Start Scenario butonuna basarak anlatılan adımları takip ediniz.

İletişim

Kubernetes veya Helm paket yöneticisi ile ilgili sorularınız için bana Enterprisecoding web sitesinde yer alan kontak sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bu adımlar ardından artık Helm'i kullanılabilir durumda. Helm Hub üzerinden helm chart arayabilirsiniz.

Enterprisecoding üzerinde paylaştığım diğer Helm makalelerini takip edebilirsiniz.

Kubernetes veya Helm paket yöneticisi ile ilgili sorularınız için bana Enterprisecoding web sitesinde yer alan kontak sayfasından ulaşabilirsiniz.

Helm Kurulumu

Step 1 of 3

Adım 1 - Tiller Servis Kullanıcısı

Kurulum Bilgisi

Sizin için 1 master, 1 worker node olarak yapılandırılmış şekilde bir Kubernetes Cluster'ı kuruludur. Sağ bölümde kurulu olan bu Kubernetes Cluster'ının master node'u terminalini bulabilirsiniz. Bu terminal üzerinden aşağıda ve takip eden adımlarda detayı verilen senaryoyu deneyimleyebilirsiniz. Senaryo çerçevesinde ihtiyaç duyabileceğiniz araçlar yapılandırılmıştır.

Örneğin aşağıdaki komutla Kubernetes Cluster'ı hakkında bilgi alabilirsiniz;

kubectl cluster-info

ya da aşağıdaki komutla Kubernetes Cluster'ına dahil node'ları listeleyebilirsiniz;

kubectl get nodes

Tiller Servis Kullanıcısı

Helm v2 kurulumunun tiller ve helm kurulumu olmak üzere iki adımdan oluşmaktadır. Tiller Kubernetes Cluster'ı üzerinde koşan ve helm'in taleplerini yerine getiren bileşendir. Tiller'ın görevini yerine getirebilmesi için Kubernetes kaynaklarını yönetebilme yetkisine sahip olmalıdır. RBAC'ın aktif olduğu Kubernetes kurulumlarında öncelikle Tiller'ın işlem yapmasına olanak verecek şekilde yetkili bir servis kullanıcısı oluşturulmalıdır.

Aşağıda, iki farklı yöntem üzerinden anlattığım adımların takip edilmesi için Cluster Admin yetkisi ile bir servis hesabı oluşturun. Servis hesabını oluşturmak için bu iki yöntemden biri seçilerek ilerlenmelidir.

Manifest Dosyası ile Kullanıcı Oluşturma

Manifest dosyası ile servis hesabı oluşturmak için rbac-config.yaml dosyasını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki komutla rbac-config.yaml dosyasının içeriğini görüntüleyebilirsiniz;

cat rbac-config.yaml

Aşağıdaki komutla manifest dosyası yardımıyla servis kullanıcısı oluşturun;

kubectl create -f rbac-config.yaml

Servis hesabı oluştur. Continue butonuna basarak sıradaki adıma geçebilirsiniz.

Komut Satırından Kullanıcı Oluşturma

Komut satırından servis kullanıcını aşağıdaki komutla oluşturun;

kubectl -n kube-system create serviceaccount tiller

Oluşturduğumuz servis kullanıcısına cluster-admin rolü verin; kubectl create clusterrolebinding tiller --clusterrole cluster-admin --serviceaccount=kube-system:tiller

Servis hesabı oluştur. Continue butonuna basarak sıradaki adıma geçebilirsiniz.